• اینستاگرام گوشه
 • تلگرام ما

آشنایی با تاریخچه پیتزا ...

 • 0 نظر
 • 2929 بازدید
 • دوشنبه 31 اردیبشت 1397

آشنایی با تاریخچه پیتزا ...
آشنایی با تاریخچه پیتزا ...
5 از 5 بوسیله 4 رای
پیتزا یا همان «کش لقمه» در سال های اخیر به آنچنان غذای محبوبی تبدیل شده است که دیگر کمتر شهری را می توان در سراسر دنیا یافت که رستوران های مجللی که این غذا را به مشتریان خود می دهند وجود نداشته باشد.

پیتزا یا همان «کش لقمه» در سال های اخیر به آنچنان غذای محبوبی تبدیل شده است که دیگر کمتر شهری را می توان در سراسر دنیا یافت که رستوران های مجللی که این غذا را به مشتریان خود می دهند وجود نداشته باشد.

ما تاریخچه  این غذای پرطرفدارکه از کجا آمده و چه راهی را طی کرده تا به کشورها و شهرهای مختلف دنیا رسده را برای شما میگوییم!!! اگر شما هم یکی از افراد کنجکاو و شکمو و پیتزا دوست هستید ما را دنبال کنیدتا تاریخچه این غذا را بدانید.

تقریبا همه می دانند که پیتزا اصالتا یک غذای ایتالیایی است و ایتالیایی ها بودند که دو غذای لذیذ «پیتزا» و «پاستا» را جهانی کردند. نام پیتزا از کشور ایتالیا و شهر ناپل گرفته شده است.

ما به شما میگوییم که این نان گرد در گذر زمان با چه پیچ و خمه هایی به این شهرت جهانی رسیده است. در این مقاله قصد داریم بهترین فست فود پیتزا که تا حالا خوردین رو بهتون معرفی کنیم:
 

 پیتزا -1
در واقع، ابتدا این رومی ها بودند که غذایی مثل پیتزاهای امروزی میپختند. گفته های یک تاریخ دان رومی به نام «مارکوس پورسیوس کاتو» نشان می دهد که 310 سال پیش از میلاد مسیح، رومی ها نان های گرد و پهنی را که با ترکیب آرد و آب درست می کردند روی سنگ های داغ می پختند و با روغن زیتون  و سبزیجات مختلف می خوردند.
اگرچه این نان ها پیش زمینه تولد پیتزا بودند اما روش طبخشان باروش طبخ پیتزاهای امروزی خیلی تفاوت داشتند. از پنیر و گوجه فرنگی پیتزاهای امروزی خبری نبود و البته چیزی که این نان های گرد خوشمزه را را به پیتزا تبدیل کرد در اصل همان گوجه فرنگی است. 

 پیتزا -1
تا پیش از قرن شانزدهم، مردم دنیا با گوجه فرنگی آشنایی نداشتند و در رژیم غذایی خود از آن استفاده نمی کرند و اولین گوجه فرنگی ها در آمریکا کشت شدند. اروپایی هایی که به آمریکا سفر کرده بودند این گیاه خوشمزه را با خود به اروپا و ایتالیا بردند. برای اولین بار در مناطق فقیرنشین ایتالیا، مردمی که تنها سیر کردن شکم برایشان اهمیت داشت برای طعم دارکردن غذا، گوجه فرنگی را وارد رژیم غذایی خود کردند.


 پیتزا -1

بعد از آن هم یک نانوای ساده به نام «رافائل اسپوزیتو» که در یک نانوایی در شهر ناپل کار می کرد اواخر قرن هجدهم میلادی تصمیم گرفت برای خود نمایی در حضور پادشاه یکی از آن نان های گرد و تنوری خوشمزه را تهیه کرده وبه پادشاه ایتالیا و ملکه مارگاریتا اهدا کند.

 رافائل که به دنبال طعم جدید بود با استفاده از  گوجه فرنگی و پنیر تازه متولد شده «موزارلا» سعی بر این داشت تا نانی با طعم متفاوت خلق کند و شاید با این کار موفق شود نظر ملکه و پادشاه را جلب کرده و به آشپزخانه دربار راه پیدا کند. در همین رویاپردازی ها بود که ایده ای مبتکرانه به ذهنش رسید و دست به کار شد تا در یک اقدام عجیب، نانی به شکل پرچم ایتالیا درست کند.

 برای این پیتزا ، نان گرد و پهنی تهیه کرد و بعد آن را با کمک گوجه فرنگی، پنیر و ریحان تازه به رنگ پرچم ایتالیا پخت تا اینکه ملکه مارگاریتا از این غذای جدید به شدت استقبال کرد و به احترام ملکه این غذا «پیتزای مارگاریتا» نام گذاری شد. به سرعت  تمام مردم ایتالیا به خوردن پیتزا مارگاریتا روی آوردند و پیتزای مارگاریتا یکی از پر طرفدارترین غذاهای ایتالیایی شد.

 
 پیتزا 1 -1

در ایتالیا مغازه و دکه هایی زیادی شروع به طبخ پیتزا مارگاریتا کردند که پیتزا را با این روش در خیابان ها به فروش می رساندند وبرای سهولت کار، نان های گرد را لوله کرده و در کاغذ می پیچیدند و به فروش میرساندند و هنوز هم خوردن پیتزاهای لوله ای در ایتالیا رایج است. 

نزدیک به یک قرن، پیتزا به همین شیوه در ایتالیا سرو شد و به دلیل علاقه ملکه به آن، به یک غذای ملی تبدیل شد.

 سال 1897 میلادی یک مهاجر ایتالیایی به نام «جناردو لومباردی» به آمریکا سفر کرده و طرز پخت این غذا را با خود به آمریکا برد و با افتتاح یک رستوران پیتزافروشی در محله ایتالیایی نشین نیویورک، کار خود را آغاز کرده و پیتزا را وارد رژیم غذایی آمریکایی ها کرد.

 اوایل، آمریکایی ها میلی به خوردن  پیتزا نداشتند و تنها مشتریان پیتزاهای لومباردی، ایتالیایی ها بودند لومباردی برای جذب آمریکایی ها مواد روی پیتزا را کمی تغییر داد تا با ذائقه آمریکایی ها هم شکل شود.

 پیتزا -1

او از انواع گوشت،سوسیس و کالباس ها در طبخ پیتزاهای آمریکایی استفاده بکرد و به سرعت آمریکایی ها هم به خوردن پیتزا علاقه مند شدند تا جایی که به علت ازدهام مشتریان،فضای مغازه لومباردی دیگر  پاسخگوی  مشتریان نبود و پیتزافروشی های دیگری نیز در آمریکا افتتاح شدند واز دهه 50 به بعد، انواع پیتزا در اشکال و سایزهای بزرگتر به سبک آمریکایی با نان های کلفت و مواد زیاد، پرطرفدار شد.کارخانجات زیادی به تولید گسترده پیتزا و حتی نوع یخ زده و منجمد آن روی آوردند؛ همچنان  مواد اولیه تمام این پیتزاها همان سس گوجه و پنیر فراوان بود که برای اولین بار ایتالیایی ها به کار بردند ودر تمام این سال ها جایگزینی برای آن پیدا نشده است.

 

امروزه پیتزا آنقدر در تمام دنیا مشهور و پرطرفدار است که هیچ کس نمی تواند از خوردن آن دست بکشد کند.


 پیتزا -1

تماس با ما


تصاویر جانبی

 میکس-گوشه
 ن-پپرونی
 رست-بیف--(2)